Kaip nuo viruso apsaugo skirtingos veido kaukės?

Didžiausias diskusijas sukeliantis klausimas – kokios kaukės geriausiai apsaugo nuo šiuo metu itin aktualaus koronaviruso COVID-19? Parduotuvėse galima nesunkiai pastebėti didžiulį apsauginių kaukių pasirinkimą. Tarp jų puikuojasi vienkartinės, medicininės ir net medžiaginės kaukės bei respiratoriai.

Tikrai ne visos kaukės yra tokios veiksmingos, jog apsaugotų nuo virusų ir bakterijų patekimo į žmogaus organizmą. Norintiems suteikti sau kuo geresnę apsaugą sunku apsispręsti ką naudoti, jog viešoje vietoje kylantis pavojus ir apsikrėtimo tikimybė būtų kuo mažesnė. Išsirinkti tinkamą variantą yra kur kas lengviau žinant skirtingų kaukių savybes, skirtumus ir apsaugos efektyvumą. Domėjimasis geriausiais variantais, šiuo atveju, itin pagirtinas – juk sveikata yra svarbiausia, tad naudoti reikia tik efektyviai saugančias priemones.

Medžiaginės kaukės – prasčiausias pasirinkimas

Nors nėra apsaugos nuo viruso, kuri sumažintų tikimybę užsikrėsti juo iki 0, tikrai apsauginių kaukių asortimente galima rasti itin efektyvių priemonių. Deja, medžiaginės kaukės nėra vienos iš jų. Šis variantas nesuteikia jokios apsaugos nuo mikroorganizmų prasiskverbimo, todėl kontaktuojant su sergančiu asmeniu su ja neapsisaugosite. Vienintelis šios kaukės pliusas atsiskleidžia tik tuomet, kai ją dėvi sergantysis – taip sumažinama tikimybė apkrėsti aplinkinius. Taigi, iš esmės, jei tokią kaukę dėvi visi esantys viešojoje vietoje, viruso plitimo tikimybė sumažėja, tačiau besirūpinantiems savo sveikata verta rinktis vienkartines, medicinines kaukes arba respiratorius.

Vienkartinės kaukės efektyviai saugo iki 3 valandų

Vienkartinės kaukės yra kur kas geresnis pasirinkimas nei medžiaginės, tačiau verta atsiminti, jog jų efektyvumas tęsiasi ne daugiau kaip 3-4 valandas. Kaukė tampa nebeefektyvi vos jai sudrėkus, todėl kartais ją pakeisti reikia netgi anksčiau. Panaudojus kaukę, ją reikia išmesti ir jokiais būdais nenaudoti antrą kartą.

Vienkartinės kaukės taip pat geresnę apsaugą suteikia aplinkai, kai ją dėvi sergantysis, tačiau 2-3 valandas efektyviai veikia saugojant ir dėvintįjį nuo ore esančių dulkių, bakterijų bei kitų mikroorganizmų, todėl tam tikrą laiką galima jaustis kur kas saugiau būnant viešoje vietoje. Vienkartinių kaukių dalelių filtravimo efektyvumas gali siekti net 95 procentus.

Respiratoriai – saugiausias variantas

Norintiems viešoje vietoje jaustis saugiausiai, rekomenduojama rinktis respiratorius. Geriausi pasirinkimai – FFP3 ir FFP2 respiratoriai, kurie dar žinomi kaip N95 bei N99 standarto kaukės. FFP2 respiratoriai filtruoja mažiausiai 95 procentus ore esančių dalelių, o FFP3 respiratoriai – 99 procentus. Tai specialiai individualaus žmogaus kvėpavimo sistemai skirta apsauga, todėl šios priemonės efektyviai saugo nuo bakterijų bei virusų, jog šie nepatektų į organizmą.

Naudoti respiratorius galima iki 8 valandų. Šios kaukės puikiai tinka apsisaugoti ir nuo dulkių, kai kurių skystųjų ir kietųjų aerozolių, todėl jos naudojamos darbo vietose, kur aplinka gali pakenkti žmogaus sveikatai per kvėpavimo takus. Galima rinktis respiratorius su specialiais vožtuvais, kurie palengvina kvėpavimą ir sumažina drėgmės susidarymo tikimybę.

Svarbios ir papildomos apsaugos priemonės

Kaip minėta, net ir veiksmingiausios apsauginės veido kaukės nesuteikia šimtaprocentinės apsaugos nuo viruso, todėl viešumoje rekomenduojama imtis papildomų apsaugos priemonių. Tai, kad su apsauginėmis kaukėmis yra naudinga derinti dažną rankų dezinfekcija daugeliui yra puikiai žinoma, tačiau dar geresnę apsaugą užtikrinti gali ir rečiau žmonių pasirenkamos priemonės: skydai, pirštinės ir kt.

Apsauginiai skydai apsaugo akis, suteikia papildomą apsaugą burnos ir nosies sričiai, taip pat yra naudingi apsisaugojant nuo dažno veido lietimo rankomis. Pirštinės praverčia parduotuvėse ir panašiose vietose, kur liečiami lengvai visiems prieinami, galimai užteršti paviršiai. Naudojant papildomas priemones užtikrinsite geresnę apsaugą sau, aplinkiniams ir prisidėsite prie viruso plitimo prevencijos.

Comments are closed.