Apsaugos priemonės: veido kaukės ir jų naudojimas
Darbo aplinkos įtaka kvėpavimo takų ir organų apsaugos priemonių naudojimui
Ne visuomet darbo aplinka yra saugi darbuotojams. Tais atvejais, kai dirbama su pavojingomis medžiagomis, reikia užtikrinti atitinkamą apsaugą, kuri galėtų saugoti nuo galimų sveikatos sutrikimų. Pavojingos medžiagos darbo aplinkoje gali būti dulkės, dūmai, mikroorganizmai, garai, dujos, įvairūs plaušeliai, radioaktyvios dalelės ir kt. Jas įkvepiant galima smarkiai pakenkti sveikatai, o kraštutiniais atvejais tai gali tapti net ir mirties priežastimi. Pavojingos medžiagos gali patekti į žmogaus organizmą per odą, kvėpavimo takus, burną. Būtent todėl reikalinga tiek tinkama apranga, tiek apsauginės priemonės kvėpavimo takams bei kiti aksesuarai uždengti akis, galvą ir kitas vietas, jei to reikia.
Darbo vietoje, kur yra galimi sveikatos sutrikimai dėl aplinkos, turi būti pašalintos visos galimybės pavojingoms dalelėms veikti ten esančius ar dirbančius asmenis. Jei nepavyksta nuo pavojaus apsisaugoti ar riziką pakankamai apriboti laikantis tam tikros darbo tvarkos, naudojant kolektyvines apsaugos priemones, tuomet prireikia asmeninių kvėpavimo organų apsaugos priemonių. Jos yra skirtos tam, kad aprūpintų darbuotojus pakankamu deguonies, švaraus oro kiekiu.
Priemonės, skirtos kvėpavimo organų apsaugai, skirstomos į du tipus – filtravimo aparatus ir kvėpavimo aparatus.
- Kvėpavimo aparatai tiekia suslėgtą orą arba deguonį iš deguonies baliono, suslėgtojo oro vamzdyno arba cheminio deguonies generatoriaus.
- Filtravimo aparatai valo įkvepiamą orą, naudojant specialius filtrus, kurie nesunkiai pašalina ore esančias kenksmingas daleles, teršalus.
- Sandarūs antveidžiai reiškia, jog jų naudojimui labai svarbus sandarumas tarp kaukės ir asmens, kuris ją nešioja. Sandarių antveidžių pavyzdžiai – ketvirtinės kaukės, filtravimo antveidžiai, viso veido kaukės ir puskaukės.
- Nesandarūs antveidžiai gali būti laikomi kostiumai, gaubtai, šalmai, skydai. Jie naudojami kaip papildoma priemonė su filtravimo ar kvėpavimo aparatais.
Universaliausia apsauga - filtravimo puskaukės (respiratoriai)
Respiratoriai yra skirti filtruoti ore esančias daleles. Jie dengia šiek tiek smakro, burną bei nosį. Įprastai didžiąją dalį arba net visą kaukę sudaro filtruojamoji medžiaga arba antveidis su filtru. Esant su respiratoriumi, oras yra tiekiamas į burnos ir nosies sritį per įkvėpimo vožtuvą (jei yra). Oras iškvepiamas per filtruojamąją medžiagą ir iškvėpimo vožtuvą (jei yra) į atmosferą.
Yra trys šių respiratorių klasės: FFP1, FFP2, FFP3. FFP reikšmė yra „filtruojantis veido elementas“, o skaičius rodo kaukės teikiamos apsaugos lygį. Kartais kaukės žymimos kiek trumpiau – P1, P2, P3. Respiratoriai klasifikuojami pagal filtravimo efektyvumą. Kiekviena kaukės rūšis nurodo tinkamumą OEL (poveikio ribinei vertei) ir APF (numatytam apsaugos koeficientui).
Verta žinoti, jog naudojant kaukę apsaugai nuo mikroorganizmų, ją po naudojimo būtina išmesti ir šalinti pagal nustatytą darbo tvarką ar teisės aktus. Tokie organizmai gali augti ir per tam tikrą laiką praeiti per filtrų medžiagą, todėl daugelį filtruojančių priemonių naudoti galima ribotą laiką.
FFP1 apsauginės kaukės:
- OEL: apsaugo nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 4x;
- APF: apsaugo nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 4x;
- Apsaugo nuo skystųjų ir kietųjų aerozolių;
- Apsaugo nuo nedidelio dulkių kiekio;
- Filtruoja bent 80% ore esančių dalelių. Prasiskverbimas į vidų siekia ne daugiau 22%.
FFP1 apsauginė kaukė - tai pati paprasčiausia kaukė iš visų trijų. Jos dažniausiai naudojamos dulkėtoje darbo aplinkoje. Kai kurios dulkės gali sukelti plaučių ligas, todėl šis respiratorius pagelbės aplinkoje, kurioje dulkių kiekis nėra didelis.
FFP2 apsauginės kaukės:
- OEL: apsauga nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 12x;
- APF: apsauga nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 10x;
- Apsaugo nuo skystųjų ir kietųjų aerozolių;
- Apsaugo nuo vidutinio dulkių kiekio;
- Suteikia didesnę apsaugą nei FFP1;
- Padeda apsisaugoti nuo virusinių ir bakterinių infekcijų, kai infekcija plinta lašeliniu būdu;
- Filtruoja bent 94% ore esančių dalelių. Prasiskverbimas į vidų siekia ne daugiau 8%.
FFP2 apsauginės kaukės gali būti naudojamos atliekant žemės ūkio darbus, dirbant statybų srityje, medicinos įstaigose, liejyklose. Jos yra tinkamos apsisaugoti nuo gripų, virusų, bakterijų.
FFP3 apsauginės kaukės:
- OEL: apsaugo nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 50x;
- APF: apsaugo nuo medžiagų, kurių koncentracija yra 20x;
- Apsaugo nuo skystųjų ir kietųjų aerozolių;
- Apsaugo nuo didelio dulkių kiekio;
- Suteikia didesnę apsaugą nei FFP1 ir FFP2 kaukės;
- Gali būti naudojama kaip apsauga dirbant farmacijos pramonėje;
- Tinka kaip apsauga nuo asbesto;
- Padeda apsisaugoti nuo virusinių ir bakterinių infekcijų, kai infekcija plinta lašeliniu būdu;
- Filtruoja bent 99% ore esančių dalelių. Prasiskverbimas į vidų siekia ne daugiau 2%.
FFP3 apsauginės kaukės suteikia geriausią apsaugą. Būtent dėl patikimumo galima pastebėti, jog šios kaukės plačiau naudojamos medicinos srityje, farmacijos pramonėje.
Mūsų asortimentas ir teisingas veido kaukių naudojimas
Mūsų asortimente galima rasti FFP2 ir FFP3 klasės apsaugines kaukes, kadangi jos suteikia kur kas geresnė ir universalesnę apsaugą nei FFP1 apsauginė kaukė. Su jomis patogu dirbti ilgesnį laiką, kadangi dėl nedidelio oro pasipriešinimo kvėpuoti yra visai nesunku. Kaukės yra sulankstomos, todėl telpa į kišenę. Guminiai raišteliai ir spaustukai nosies srityje garantuoja sandarumą. FFP2 klasės apsaugines kaukes galima rinktis su kvėpavimo vožtuvu ir be jo. Naudoti tokias kaukes įprastai galima tik vieną pamainą (apie 8 valandas), tačiau pastebėjus, kad darosi sunkiau kvėpuoti ar jaučiant dirginimą, neįprastą kvapą, skonį, pasikeisti kaukę rekomenduojama anksčiau. Jei kaukė yra daugkartinė, ją galima naudoti daugiau nei vieną kartą, svarbiausia – dezinfekuoti. Apsauginių kaukių naudojimo ypatumus nurodo toks žymėjimas:
- NR – vienkartinė kaukė
- R – daugkartinė
- D – atsparumas dulkėms
Respiratoriaus naudojimas yra paprastas, tačiau reikia nepamiršti kelių smulkmenų. Pirmiausia prieš paimant kaukę į rankas, reikia užtikrinti, jog jos yra švarios. Būtina jas nusiplauti muilu arba dezinfekuoti specialiu skysčiu. Tokiu atveju į rankas paėmus kaukę, jos neužteršite bakterijomis ar kt. Paėmus kaukę išskleiskite respiratorių metaline juostele į viršų ir atsargiai ją uždėkite ant veido. Kaukė turi dengti burną ir nosį. Raištelius kabinkite už ausų, o metalinę juostelę reguliuokite pagal nosies formą. Kaukė turi būti sandariai prigludusi – oras neturi skverbtis pro šonus.
Būnant su kauke, jos negalima liesti rankomis. Tuo pačiu patariama nuolat palaikyti rankų higieną, ypač kai kaukė naudojama apsisaugoti nuo bakterijų ar virusų. Nusiimti kaukę reikia imant ją už raištelių, neliečiant pačios kaukės. Vienkartinio naudojimo kaukes būtina išmesti ir nenaudoti jų antrą kartą. Prireikus kaukę pasikeisti, būtina ir vėl dezinfekuoti rankas prieš paimant į jas naują, nepanaudotą kaukę.
Respiratorių ir standartinių kaukių veiksmingumo saugojantis nuo infekcijų palyginimas
Jeigu reikalinga apsauga nuo gripų bei virusų, ją suteikti gali ne tik respiratoriai, bet ir standartinės, vienkartinės veido kaukės. Dėl šios priežasties mūsų asortimente galima rasti abu šiuos pasirinkimus. Žinoma, jų veiksmingumas ir naudojimas turi skirtumų.
Standartinės veido kaukės yra veiksmingos filtruojant didesnes ore esančias daleles. Jos gali filtruoti net 95% stambesnių ore esančių dalelių. Mūsų asortimente esančios 3 sluoksnių vienkartinės kaukės puikiai tinka kasdienei apsaugai. Tamprios juostelės nesukelia diskomforto. Žinoma, lyginant su respiratoriais jų teikiama apsauga yra kur kas trumpesnė, kadangi jas keisti reikia vos tik pajaučiama, jog kaukė sudrėko. Dažniausiai jos veiksmingos išlieka apie 3 valandas, todėl naudojant visą dieną gali tekti keisti kaukę 1-2 kartus.
FFP2 ir FFP3 respiratoriai suteikia geresnę apsaugą norint apsisaugoti tiek nuo stambesnių, tiek nuo smulkesnių ore esančių dalelių. Puiku ir tai, jog tokia kaukė geriau priglunda, yra sandaresnė, todėl išlieka mažesnė tikimybė, jog mikroorganizmai prasiskverbs pro šonus. Verta atkreipti dėmesį, jog jokia apsauginė kaukė nesuteikia 100% apsaugos, todėl rekomenduojama naudoti papildomas apsaugos priemones, tokias kaip apsauginis skydas veidui, pirštinės ir kt.
Apsauginių veido skydų nauda mažinant tikimybę užsikrėsti virusu, gripu
Susidarius viruso ar gripo protrūkiams, reikia imtis ir papildomų atsargos priemonių. Vienas iš būdų pagerinti savo apsaugą – apsauginis veido skydas. Tai puiki priemonė, kuri derinama su veido kaukėmis – skydas gali sumažinti tikimybę užsikrėsti virusu ar gripu net 3 kartus. Naudojant šią priemonę užtikrinamas mažesnis kontaktas su kitais žmonėmis. Skydas saugo ne tik burną, nosį, bet ir akis kontakto metu, o puikiausia tai, jog sudaroma kliūtis nuolat rankomis liesti savo veidą, ką dažnai žmonės daro net nejausdami. Žinoma, rankų higiena rūpintis net ir naudojant skydą yra labai svarbu.
Mūsų siūlomi apsauginiai skydas yra pagaminti iš antibakterinio PET, yra lankstūs ir turi reguliuojamą juostą, todėl puikiai prisitaiko prie kiekvieno. Dėl lengvumo nejaučiamas diskomfortas, o naudoti jį galima net ir nešiojant akinius. Kadangi skydas yra daugkartinis, reikia jį dezinfekuoti kaskart po ir prieš naudojimą. Tam puikiai tinka dezinfekcinis skystis, specialios servetėlės bei valikliai. Vienas skydas rekomenduojamas nešioti vienam žmogui, nesidalinant jo su kitais. Tokia papildoma priemonė, naudojama kartu su veido kaukėmis, padės maksimaliai apsaugoti savo sveikatą virusų bei gripų protrūkių metu.