Apsauginės kaukės ir jų efektyvumas

Įprastai apsauginės veido kaukės kasdien būdavo naudojamos tik tam tikrose darbo vietose, kai reikia dirbti su sergančiais pacientais arba su dideliu kiekiu dulkių bei kitomis sveikatai pavojingomis medžiagomis, tačiau paskutiniu metu situacija kiek pasikeitė. Dabar, siaučiant koronavirusui, apsauginės kaukės tapo pagrindine apsaugos priemone bet kurioje viešoje vietoje, todėl apie kvėpavimo takų apsaugą nuolat atsiranda įvairiausių diskusijų. Dėl šios priežasties kartais sunku susigaudyti kas iš tiesų yra efektyvu norint apsisaugoti nuo viruso ir kas yra visiškai nereikalinga. Taigi, prieš pradedant pirkti ar siūtis kaukes, verta pasidomėti apie jų veiksmingumą.

Apsauginės kaukės, kurios yra gaminamos, siuvamos namuose yra visiškai neveiksmingos norint apsisaugoti nuo viruso. Žinoma, specialistų teigimu, tai yra geresnis pasirinkimas nei išvis nedėvėti kaukės. Toks variantas labiau tinka sergančiajam, kuris nenori apkrėsti aplinkinių, nes tokios kaukės, geriausiu atveju, apsaugo aplinką nuo asmens iškvepiamo oro – kitaip toks apsisaugojimas neturi prasmės, nes kaukė nesaugo žmogaus nuo jau aplinkoje pasklidusių mikroorganizmų.

Gerą apsaugą suteikia vienkartinės, trijų sluoksnių kaukės, tačiau didelė klaida, kurią galima padaryti – dėvėti tokią kaukę kelias dienas. Tokios kaukės yra sukurtos naudoti ne daugiau nei 3-4 valandas, todėl per dieną pasikeisti ją gali tekti 1-2 kartus. Geriausią apsaugą tokia kaukė suteikia iki tol, iki kol tampa drėgna – jai sudrėkus apsaugos efektyvumas dingsta. Drėgna terpė tampa palankia bakterijoms daugintis.

Filtruojančios apsauginės kaukės yra vienas geriausių variantų, kadangi jos yra sukurtos apsaugoti tą, kuris dėvi kaukę. Respiratoriai geriau priglunda prie veido, todėl nelieka tarpų, per kuriuos gali skverbtis užterštas oras, mikroorganizmai. Tokia apsauginė kaukė puikiai filtruoja didžiąją dalį ore esančių dalelių, apsaugo nuo dulkių bei aerozolių. Geriausią apsaugą nuo viruso suteikti gali FFP2 ir FFP3 respiratoriai.

Visgi, kad apsauga nuo viruso bei kitų sveikatai pavojingų mikroorganizmų būtų dar geresnė, veido kaukės turi būti derinamos su dažnu rankų dezinfekavimu bei kitomis papildomomis apsaugos priemonėmis. Tai gali būti pirštinės, apsauginiai skydai, kurie ypač aktualūs tuomet, kai lankomasi viešose vietose, kur yra didelis kiekis žmonių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *